Kierowcy samochodów ciężarowych to bardzo często osoby posiadające wieloletnie doświadczenie w tej pracy. Pozyskane w ten sposób umiejętności z całą pewnością wpływają na bezpieczeństwo, jednak warto sięgać po rozwiązania, które dodatkowo je zwiększą. Sklepy z częściami do ciężarówek nierzadko w swojej ofercie mają produkty poprawiające widoczność na drodze czy też zapewniające większy komfort kierowcom ciężarówek podczas pracy. Które z nich warto mieć?

 

Dodatkowe oświetlenie tir

Montowane fabrycznie w ciężarówkach lampy zespolone powinny zapewniać wystarczająco dużo światła na drodze, aby prowadzenie pojazdu było bezpieczne. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że tiry pokonują trasę w różnych warunkach, jakie nie zawsze zapewniają dobrą widoczność. Jazda nocą to nie jedyny tego przykład. Ulewny deszcz czy obfite opady śniegu również mogą spowodować większe zagrożenie wypadkami na drogach. Właśnie dlatego wielu kierowców decyduje się na dodatkowe reflektory do ciężarówek montowane na specjalnym stelażu, który następnie mocowany jest na dachu kabiny tira. Oprócz zmiany wyglądu pojazdu, takie dodatkowe oświetlenie zwiększa bezpieczeństwo na drodze, bo dzięki niemu kierowca może wcześniej zauważyć ewentualne przeszkody znajdujące się na drodze. Warto przy tym wspomnieć, że taka modyfikacja sprawia dodatkowo, że ciężarówka jest lepiej widoczna na drodze dla osób kierujących innymi pojazdami, co także ma znaczenie dla bezpieczeństwa.

Dodatkowe lustro

Kierowca prowadzący samochód ciężarowy znajduje się dosyć wysoko, dzięki czemu w trasie widzi znacznie więcej, niż osoby prowadzące samochody osobowe. Ma to swoje zalety, jednak w mieście bywa pewnym utrudnieniem. Jazda przez teren zabudowany czy precyzyjne cofanie bywa utrudnione, ponieważ kierowca nie widzi obszaru znajdującego się  bezpośrednio wokół kabiny. Na szczęście i w tym przypadku zaradzić mogą odpowiednie akcesoria tir, jak np. specjalne lusterka poprawiające widoczność w martwym polu.