Niegroźne awarie

Z niewielkimi usterkami kierowca może poradzić sobie samodzielnie. Tak się dzieje np. w sytuacji, kiedy uszkodzeniu uległa opona ciągnika bądź naczepy. Właśnie dlatego kierowca powinien zabierać w trasę podstawowy zestaw kluczy oraz dobrej jakości podnośnik hydrauliczny i koło zapasowe. Trudności nie powinna też sprawić wymiana żarówki w reflektorach czy światłach obrysowych. Do tego wystarczy tylko wspomniany komplet podstawowych narzędzi i oczywiście odpowiednie części do wymiany.

Samochody ciężarowe, jako pojazdy często eksploatowane, mogą ulegać awariom w najmniej spodziewanym momencie. Nierzadko więc zdarza się, że usterka nie pozwala na kontynuowanie dalszej jazdy w środku trasy. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak podjęcie próby naprawy uszkodzenia bądź sprowadzenie pomocy.

Poważne usterki

Jeśli awaria jest poważniejsza, a jej naprawa wymaga nie tylko fachowej wiedzy, ale też specjalistycznego sprzętu, nie pozostaje nic innego jak pomoc fachowca. Niekoniecznie oznacza to jednak korzystanie z lawety, która dowiezienie uszkodzony pojazd do warsztatu. Obecnie wiele mechaników oferuje mobilny serwis samochodów ciężarowych. Odpowiednio wyposażony pojazd dostawczy może dzięki temu dojechać do miejsca postoju uszkodzonego tira i dokonać napraw – nawet tych poważniejszych – na trasie. Niezależnie więc od tego, czy awarii ulegną amortyzatory tir, siłowniki hamulca, silnik czy sprzęgło, fachowcy poradzą sobie z każdym problemem. Jakie korzyści niesie to rozwiązanie? Z pewnością oszczędność czasu i wygodę dla kierowcy, który po usunięciu usterki może wyruszyć w dalszą drogę.

Regularny serwis

Usterki w samochodach ciężarowych to nierzadko wynik ich częstej eksploatacji. Aby szybko wykryć awarię i nie dopuścić do uszkodzenia kolejnych podzespołów i elementów, należy regularnie wykonywać przegląd techniczny floty samochodów ciężarowych. Kierowcy, który zauważyli niepokojące objawy, jak np. nieprawidłowa praca silnika czy zmiany w prowadzeniu pojazdu, powinni zgłaszać to mechanikowi, który zweryfikuje stan techniczny pojazdu.