Sprawność samochodu ciężarowego

Regularne serwisowanie samochodów ciężarowych oraz szybka reakcja na pierwsze objawy mogące świadczyć o zbliżającej się awarii mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo na drodze. Ciężarówki po załadunku ważyć mogą nawet kilkadziesiąt ton. Jeśli więc w tak ciężkim pojeździe nagle zawiodą hamulce, amortyzatory tir czy inne elementy, nietrudno wyobrazić sobie poważne konsekwencje i zagrożenie, jakie z tego wynika. Przegląd floty samochodów ciężarowych warto powierzyć doświadczonym mechanikom, którzy będą w stanie szybko zdiagnozować przyczyny usterki i w krótkim czasie je wyeliminować. Ponieważ bardzo często najbardziej optymalnym sposobem na rozwiązanie problemu z uszkodzeniami układu hamowania, napędu czy zawieszenia jest wymiana niektórych części, warto też zwrócić uwagę na jakość wykonania montowanych elementów. Niekoniecznie jednak muszą to być oryginalne części. Na rynku dostępne są również dobrej jakości zamienniki, które kupić można w nieco niższej cenie bez obawy, że ulegną one szybko uszkodzeniu bądź zużyją się w krótkim czasie.

Osoby pracujące jako kierowcy ciężarówek spędzają za kółkiem po kilka godzin dziennie każdego dnia. Zdobyte doświadczenie, umiejętność szybkiej reakcji w razie zagrożenia czy odpowiednie przygotowanie do jazdy to jedne z najważniejszych czynników, jakie mają wpływ na ograniczenie ryzyka wypadku. Nie są to jednak jedyne elementy decydujące o bezpieczeństwie na drodze.

Prawidłowo załadowany towar

Przemieszczanie się ładunku podczas jazdy znacznie utrudnia prowadzenie pojazdu i może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Ważne jest więc prawidłowe rozmieszczenie towarów na naczepie i ich zamocowanie. Pasy transportowe dobrej jakości, kątowniki czy maty antypoślizgowe oferuje niemal każdy sklep z częściami do samochodów ciężarowych, dlatego jeśli akcesoria tir tego typu ulegną uszkodzeniu, warto je jak najszybciej wymienić. Ważne jest też przestrzeganie dopuszczalnej masy załadunkowej i równomiernego obciążenia każdej z osi pojazdu.