O bezpieczeństwie na drogach decyduje szereg czynników. Wśród nich wymienić można zarówno panujące warunki pogodowe, jak i doświadczenie kierowców i ich przygotowanie do jazdy. Niebagatelne znaczenie ma jednak również kontrolowanie stanu technicznego samych pojazdów, a w tym – sprawności montowanego w nich oświetlenia.

Jaką funkcję pełnią światła obrysowe?

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że sprawne światła samochodowe to jeden z najważniejszych elementów wpływających na bezpieczeństwo na drogach. Dotyczy to zwłaszcza pokonywania trasy po zmroku. W przypadku samochodów ciężarowych konieczne jest kontrolowanie sprawności nie tylko reflektorów, ale również świateł obrysowych. Te ostatnie, chociaż niepozorne, również ograniczają ryzyko groźnych wypadków, o ile są sprawne. Dlaczego? Montowane na krawędziach ciągnika i naczepy niewielkie światła to dla innych kierowców informacja jak długi jest cały pojazd. Dzięki temu mogą oni precyzyjnie określić długość wyprzedzanego lub wymijanego pojazdu, a tym samym bezpieczniej wykonać tego typu manewru. Nic więc dziwnego, że w razie kontroli brak sprawnych obrysówek niesie określone konsekwencje.

Jak naprawić światła obrysowe?

Przyczyną usterki obrysówek najczęściej bywa przepalona żarówka lub uszkodzona obudowa. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadki kierowca powinien poradzić sobie samodzielnie, o ile ma odpowiednie narzędzia i elementy na wymianę. Na szczęście zarówno wymontowanie starej żarówki i umieszczenie w oprawie nowej, jak i wymiana całej obudowy nie jest trudna i nie wymaga specjalistycznych narzędzi – w tym przypadku wystarczy podstawowy komplet kluczy, które kierowca ciężarówki zawsze powinien zabierać ze sobą w trasę. Ważne jest też, aby podczas postojów kontrolować stan świateł obrysowych. Weryfikacja ich stanu nie zajmie wiele czasu, a jest bardzo ważna ze względu na bezpieczeństwo. Warto też mieć zawsze ze sobą żarówki i obudowę świateł obrysowych na wymianę. Tego typu akcesoria tir oferuje niemal każdy sklep z częściami do ciężarówek.