Upalne dni potrafią dać się we znaki kierowcom, a wysokie temperatury nierzadko też wpływają na samopoczucie osób prowadzących ciężarówki. Na szczęście producenci tego typu pojazdów starają się maksymalnie zwiększyć nie tylko bezpieczeństwo kierowcy tira, ale również jego komfort pracy, dlatego w wielu nowych modelach tego typu pojazdów montowana jest klimatyzacja. Aby jednak spełniła ona swoje zadanie, konieczne jest właściwe dbanie o nią.

Jak używać klimatyzacji?

W upalne dni łatwo przesadzić z ustawieniem klimatyzacji na niską temperaturę, co wbrew pozorom ma znacznie poważniejsze konsekwencje, niż mogłoby się wydawać. Uruchamiając nawiew z chłodnym powietrzem trzeba pamiętać o zachowaniu zdrowego rozsądku. Jeśli w kabinie będzie panowała zbyt niska w porównaniu do otoczenia temperatura, kierowca może nabawić się problemów z górnymi drogami oddechowymi. Trzeba też pamiętać, że na elementach klimatyzacji mogą osadzać się zanieczyszczenia lub grzyb, które również nie są korzystne dla zdrowia. Właśnie dlatego zalecany jest jej regularny serwis, podczas którego klimatyzacja zostanie dokładnie oczyszczona, a czynnik chłodzący uzupełniony. Posiadacze samochodów ciężarowych z klimatyzacją powinni też pamiętać o wymianie filtra kabinowego co roku. W przypadku alergików warto takiej wymiany dokonywać nawet dwa razy w roku – ograniczy to ryzyko wystąpienia reakcji uczuleniowej, co oczywiście wpływa na samopoczucie użytkownika klimatyzacji.

Jeśli nie klimatyzacja, to co?

Kierowcy, którzy jeżdżą ciężarówką bez klimatyzacji mogą sięgnąć po akcesoria tir przydatne w upalne i słoneczne dni. Należą do nich m. in. osłony przeciwsłoneczne montowane na dachu kabiny, które zacieniają wnętrze. Można też sięgnąć po owiewki na szyby boczne zapewniające odpowiednią cyrkulację powietrza wewnątrz pojazdu. W przypadku braku klimatyzacji warto też podczas postojów zatrzymywać się w miarę możliwości na zacienionych parkingach i zaciągać zasłonki, które skutecznie zapobiegną nagrzewaniu się kabiny.