Przedsiębiorcy prowadzący firmę, która zajmuje się transportem towarów, często stają przed dylematem co wybrać – oryginalne części do ciężarówek czy ich zamienniki dostępne w niższej cenie? Chęć oszczędności przemawia za drugim z rozwiązań, jednak należy przy tym pamiętać, że jakość wymienianych elementów wpływa w znaczącym stopniu na bezpieczeństwo kierowcy, innych uczestników ruchu drogowego, a wreszcie przewożonego towaru. Oprócz tego ma ona znacznie także dla skuteczności naprawy.

Jak kupować?

Wielu kierowców jest zdania, że tylko oryginalne części STAR, Neoplan czy Iveco zagwarantują trwałe rozwiązanie problemów z amortyzatorami, nierówną pracą silnika, zbyt słabymi hamulcami albo zawieszeniem. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że niektóre zamienniki powstają na dokładnie tych samych liniach produkcyjnych co oryginalne części samochodowe, a różni je tylko brak rozpoznawalnego logo na tych pierwszych. Ponieważ jednak pod względem jakości oba te elementy nie różnią się pod względem jakości, rozsądnie jest wybrać dostępny w atrakcyjnej cenie zamiennik, który posłuży równie długo i zapewni podobną trwałość.

Czego nie kupować?

W samochodach ciężarowych, które nie są już objęte gwarancją, z całą pewnością warto zamontować zamienne części tir. Trzeba jednak zachować w tej sytuacji ostrożność i wybierać wyłącznie produkty cechujące się wysoką jakością. Montaż tanich podróbek to zazwyczaj oszczędności pozorne – kiepskie amortyzatory tir czy elementy silnika szybko się zużywają i mogą też łatwiej ulegać uszkodzeniom. Wiąże się to oczywiście z koniecznością ponownej naprawy i zakupu kolejnej części, tym razem lepszej jakości. W razie wątpliwości warto poradzić się mechanika lub kompetentnego sprzedawcy. Specjaliści z pewnością będą wiedzieli, którym częściom można zaufać, a z jakich lepiej zrezygnować. Trzeba jednocześnie zaznaczyć, że montowanie oryginalnych części używanych również nie należy do najlepszych pomysłów, bo nie wiadomo, czy tego typu elementy nie zużyją się w krótkim czasie.

Źródło: esklep.star-hurt.pl